Začala stavba nového onkologického pavilonu, hotovo bude do konce příštího roku

2. 9. 2024

V pondělí 2. září 2024 byla zahájena stavba nového pavilonu Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc, který největší zdravotnické zařízení na střední Moravě staví jako objekt navazující na stávající ambulantní pavilon Hemato-onkologické kliniky (budova P3) v jižní části svého areálu. Poskytne v prvé řadě lepší dostupnost moderní léčby pro onkologické pacienty, vyšší kapacitu ambulantní péče v odpovídajících prostorách a zbrusu nový potřebný chemostacionář. Stavbu za cenu bezmála 226,4 milionu korun bez DPH realizuje společnost OHLA ŽS, a.s. a přispěla na ni Evropská unie prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR částkou 217,9 milionu korun. Hotovo bude na konci roku 2025.

• Obrázek 1: Onkologický pavilon vyroste v těsném sousedství ambulantního pavilonu Hematoonkologické kliniky.

Nový onkologický pavilon, jenž ponese označení P4, bude se sousedním ambulantním pavilonem Hemato-onkologické kliniky (P3) propojen spojovacími mosty. „Půjde o šestipodlažní budovu, přičemž nejvyšší ustupující podlaží bude sloužit zejména jako strojovna vzduchotechniky a chlazení. Počítá se samozřejmě i s moderními ‚zelenými‘ prvky, střecha objektu bude plochá, vegetační, s rozchodníkovými koberci. Fotovoltaika s výkonem 85,1 kilowatt-peaku (kWp) bude mít panely zavěšené na jižní fasádě, což je vůbec první taková konstrukce v naší nemocnici, dále na střeše a také na přístřešcích nad parkovacími místy. Součástí stavby je rovněž nové parkoviště s kapacitou 134 míst, z toho 8 pro elektroauta, dále rekonstrukce a prodloužení přístupové komunikace ve směru od parkoviště u Neurologické kliniky a současně dojde k propojení se stávající komunikací před Dětskou klinikou,“ popisuje chystané stavební proměny jižní části nemocničního areálu nad Brněnskou ulicí vedoucí Odboru investic FN Olomouc Ing. František Valíček.

V minulém týdnu došlo k nezbytnému oplocení prostoru staveniště, čímž byla přehrazena často užívaná pěší cesta od Brněnské ulice do nitra nemocnice. „Chápeme, že jde o zvyklou a frekventovanou komunikaci, ale přesto prosíme o respektování její uzávěry. Jde zejména o bezpečnost nás všech,“ apeluje na veřejnost František Valíček.

V nové budově bude po jejím dokončení umístěna ambulantní část Onkologické kliniky. „Hlavním cílem projektu je rozšíření kapacity chemostacionáře a zvýšení kapacity našich ambulancí. Nadále chceme udržet také oddělení preventivní onkologie od akutních provozů; její ambulance se bude nacházet v přízemí a docházet sem budou pacienti po úspěšné onkologické terapii a také zájemci o preventivní programy časného záchytu nádorového onemocnění. Součástí preventivní onkologie je i poradna pro hereditární nádorové syndromy, tedy pro lidi, kteří mají zvýšené genetické riziko nádorového onemocnění,“ zmiňuje primářka Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc doc. MUDr. Hana Študentová, Ph.D.

• Obrázek 2 (vizualizace): Hlavním cílem projektu je rozšíření kapacity chemostacionáře a zvýšení kapacity našich ambulancí.

V dalších nadzemních patrech pak bude umístěn samotný ambulantní trakt onkologie, chemostacionář s rozšířenou lůžkovou kapacitou, paliativní ambulance s aplikační místností, sálek pro zavádění cévních vstupů a péče o ně. V nejvyšším patře se bude nacházet oddělení klinických studií, které bude zajišťovat kompletní péči o nemocné léčené v rámci těchto studií, dále velká seminární místnost pro výuku a konání odborných seminářů. Součástí objektu budou rovněž pracovny dvou psychologů, fyzioterapeuta a ambasadorky onkologických pacientů. „Nové prostory umožní rozšíření indikací v rámci celého spektra onkologických diagnóz, navíc jednotlivé části léčebného procesu budou individuálně zacíleny, pro konkrétního pacienta bude zvolena ‚léčba šitá na míru‘ s cílem optimálního výsledku a za udržení co nejvyšší kvality jeho života,“ zdůrazňuje přednosta Onkologické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.

Projekt „Novostavba onkologického stacionáře - budova P4“ je financován Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR.