CESTA K SOBĚ: Unikátní mezioborový seminář ukázal studentům nové cesty k duševní rovnováze

5. 3. 2025

Sebezkušenostní seminář na téma „Odcizení a cesta zpět k sobě“ probíhal od pondělí 24. února do středy 26. února na půdě Univerzity Palackého a v areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Seminář propojil psychiatrii, psychologii, architekturu a umění. Akce, pořádaná pod hlavičkou projektu SOMA: Centrum pro současné umění a psychoterapii, nabízí studentům jedinečnou příležitost porozumět fenoménu odcizení a hledat cesty k obnovení vnitřní rovnováhy. Současně ale přinesl řadu podnětných návrhů k budoucnosti projektu SOMA, který je svébytnou formou revitalizace památkově chráněného objektu Rozehnalovy uhelny v areálu nemocnice.

  • Obrázek 1: První den se studenti setkali v Uměleckém centru Univerzity Palackého.

 

„Psychiatrie dnes stojí před velkou výzvou – navzdory pokroku se nám stále nedaří efektivně léčit řadu duševních potíží. Hledáme proto nové přístupy, mezi něž patří i práce s tělem, dechem či prostředím. První běh semináře ukázal, jak moc může mezioborová spolupráce obohatit přemýšlení o duševním zdraví,“ uvedl MUDr. Aleš Grambal, Ph.D., primář Psychiatrické kliniky FN Olomouc a odborný garant projektu SOMA.

Během tří dnů čtyřicet studentů architektury, dějin umění, medicíny a psychologie zkoumalo, jak se člověk postupně odcizuje sám sobě a jaké dopady to má na jeho život, vztahy i společnost. První den se studenti rozdělila do tříčlenných skupinek a v Uměleckém centru Univerzity Palackého podstoupili psychologickou část programu, během níž se navzájem poznávali. Druhý den následoval blok vedený architektem Janem Mléčkou a historičkou umění Barborou Kundračíkovou věnovaný architektuře a umění spojený s prohlídkou areálu FN Olomouc a Rozehnalovy uhelny. Třetí den pak na Neurologické klinice prezentovali své poznatky, zkušenosti a především první návrhy budoucího využití Rozehnalovy uhelny a celkového směřování projektu SOMA.

„Studenti přistoupili k zadání s velkou invencí a otevřeností. Jejich prezentace byly nejen inspirativní, ale přinesly i velmi cenné pohledy na možnosti propojení umění, architektury a duševního zdraví. Seminář ukázal, že kreativita a mezioborový dialog mohou vést k novým, neotřelým přístupům k revitalizaci prostoru a terapeutickým procesům,“ zhodnotila Mgr. Barbora Kundračíková, Ph.D. z Muzea umění Olomouc, jedna z iniciátorek projektu SOMA.

Nezůstane ale jen u prvního setkání. Na konci března se sejdou studenti znovu, aby prezentovali ucelené projekty, které z jejich zkušeností z prvního setkání vzešly.

O projektu SOMA

  • Obrázek 2: Rozehnalova uhelna

 

Projekt SOMA: Centrum pro současné umění a psychoterapii vznikl z iniciativy kolektivu architektů a historiků umění, Psychiatrické kliniky FN Olomouc a Muzea umění Olomouc jako reakce na rostoucí počet duševních onemocnění v populaci a potřebu hledat nové terapeutické přístupy. Vychází z poznání, že duševní zdraví nelze oddělit od prostředí, v němž žijeme, od tělesného prožitku ani od kulturního kontextu.

SOMA propojuje odborníky z různých oblastí – psychiatry, psychology, architekty, dějin umění i činné umělce – a hledá mezioborové způsoby podpory duševního zdraví. Základním kamenem projektu je přesvědčení, že prostor, umění a hluboká práce s psychikou mohou zásadně přispět ke zvýšení odolnosti společnosti a léčbě duševních poruch.

V roce 2024 SOMA rozšířila svou působnost prostřednictvím experimentálních vystoupení a vzdělávacích programů v kulturní technické památce Rozehnalova uhelna, která je součástí FN Olomouc. Právě zde se propojují teoretické poznatky s uměleckým a architektonickým experimentem, jehož cílem je nabídnout nové pohledy na problematiku duševní rovnováhy.