Specializační vzdělávání pro všeobecné sestry: Nové příležitosti a profesní růst

9. 12. 2024

Po dvou letech jsme dnes ve Fakultní nemocnici Olomouc zahájili druhý běh specializačního vzdělávání pro všeobecné sestry v oboru „Všeobecná sestra – Intenzivní péče“. Dvacítka účastníků z několika zdravotnických zařízení, včetně naší nemocnice, má před sebou rok a půl trvající vzdělávací program. Celkem 304 hodin teoretické výuky a 320 hodin odborné praxe završí atestační zkouškou.

Součástí specializačního vzdělávání, které komplexně zajišťuje Personální úsek, je šest vzdělávacích modulů, zahrnujících témata jako Diagnostické, terapeutické a ošetřovatelské výkony v intenzivní medicíně nebo Intenzivní péče v klinických oborech. Teoretickou výuku doplní praxe na specializovaných pracovištích FN Olomouc, což účastníkům umožní získat zkušenosti z různorodého prostředí.

„Mám ohromnou radost, že o tento vzdělávací program je takový zájem, a to nejen mezi všeobecnými sestrami naší nemocnice, ale že můžeme přivítat i zájemce z jiných nemocnic. A těší mě také, že tentokrát jsou mezi vámi i muži,“ přivítala s úsměvem účastnice a účastníky náměstkyně nelékařských oborů Ing. Bc. Andrea Drobiličová, MHA. „Nezastírám, že to, co vás čeká, nebude úplně jednoduché, ale jsem přesvědčená, že díky těsnému propojení s praxí si vědomosti rychle osvojíte a stejně jako v případě prvního běhu budeme moci za osmnáct měsíců společně oslavit, že všichni úspěšně složíte závěrečné zkoušky,“ dodala.

  • Obrázek č. 1: Účastníci vzdělávacího programu „Všeobecná sestra – Intenzivní péče“. 

Účastníky druhého běhu specializačního vzdělání přišla přivítat i Mgr. Daniela Chocholková, vrchní sestra Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Olomouc: „Nebojte se, dá se to zvládnout. Třeba v minulém běhu toho vzdělávacího programu jsme se rozrostli o čtyři účastníky. Těhotenství tedy není překážkou.“

„Mým hlavním cílem je získat nové vědomosti a zkušenosti, které uplatním ve své práci na jednotce intenzivní péče,“ uvedla Mgr. Tereza Chalánková z Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc. „Zároveň se těším na možnost navštívit jiná pracoviště intenzivní péče a poznat nové kolegy. V neposlední řadě mě motivuje i posun do vyšší platové třídy,“ dodala. „Nebojte se ničeho, dá se to zvládnout za jakýchkoliv okolností.

Mgr. Vojtěch Bartošek, zdravotnický záchranář z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, sdílí podobná očekávání: „Specializace mi umožní prohloubit odborné znalosti a dovednosti, zvýšit kompetence a získat lepší finanční ohodnocení. Vidím v tom velkou příležitost pro svůj profesní růst.“

I když si účastníci uvědomují, že na některých pracovištích nemusí být rozšířené kompetence plně využity, vnímají specializační vzdělávání jako důležitý krok ve své kariéře.

  • Obrázek č. 2: (zleva) Mgr. Tereza Chalánková z Hemato-onkologické kliniky a Mgr. Vojtěch Bartošek z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

„Kompetence se mi na mém pracovišti pravděpodobně nezmění, ale nové poznatky i zkušenosti budou přínosem pro mou praxi,“ přiznává Tereza. Naopak Vojtěch dodává, že specializace mu umožní rozšířit své působení v intenzivní medicíně: „Po absolvování kurzu se mé kompetence zvýší, což je pro mě důležité nejen profesně, ale i osobně.“

Díky tomuto vzdělávání se otvírá cesta nejen k odbornému růstu, ale i ke zlepšení kvality péče o pacienty v oblasti intenzivní medicíny. Účastníci jsou důkazem, že investice do vzdělání má smysl – nejen pro jednotlivce, ale i pro celý zdravotnický systém.