MUDr. Jiří Kysučan, Ph.D.

MUDr. Jiří Kysučan, Ph.D.

Narodil se 1. 6. 1975 v Šumperku. Po dokončení gymnázia v Zábřehu na Moravě v roce 1993 byl přijat na Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kterou úspěšně dokončil v roce 2001. V témže roce nastoupil jako absolvent na II. chirurgickou kliniku FN a UP Olomouc pod vedením prof. MUDr. Dudy, DrSc. Zde působil jako mladší sekundář do roku 2005, kdy přestoupil na I. chirurgickou kliniku FN a UP Olomouc vedenou prof. MUDr. Neoralem, CSc., kde působí dosud. Na částečný úvazek přednáší od roku 2005 na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2011 úspěšně dokončil postgraduální studium Ph.D. Ve svém oboru se věnuje břišní chirurgii dospělých a dětské chirurgii. V rámci své specializace publikuje odborné články, přednáší na odborných konferencích doma i v zahraničí, je členem několika lékařských společností.

Lékař z I. chirurgické kliniky je úřadujícím vicemistrem světa ve fotbale

Asi málokterý pacient se může pochlubit tím, že byl v péči odborníka-lékaře, který je zároveň fotbalovým mistrem i vicemistrem světa. Pokud vám však s řešením vašeho zdravotního problému pomáhal MUDr. Jiří Kysučan, Ph.D. z I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc, potom patříte k oněm výjimkám. Doktor Kysučan je totiž skutečně členem českého fotbalového týmu, jenž na letošním červencovém mistrovství světa lékařů vybojoval stříbrné medaile.

Turnaj World Medical Football Championchip (WMFC) se letos konal již po čtyřiadvacáté a je oficiálním mistrovstvím světa lékařů. Znamená to tedy, že za zúčastněné týmy mohou nastoupit pouze hráči, kteří se prokáží diplomem z některé z lékařských fakult. Letošní ročník hostila v prvním červencovém týdnu Praha, která pro 22 týmů z celého světa připravila komfort v podobě devíti travnatých hřišť. Vyřazovací boje pak viděl známý stadion Evžena Rošického na Strahově, jenž před lety zažil třeba evropské pohárové bitvy pražské Slavie.

„Naše reprezentace se mistrovství zúčastnila pošesté a se třemi zlatými a stejným počtem stříbrných medailí se už stihla stát nejúspěšnějším týmem v historii šampionátů,“ říká Jiří Kysučan, který chyběl pouze při prvním českém startu v Maďarsku. I s letoškem má tak na kontě dvě druhá a tři první místa. Přestože je WMFC určen výhradně pro lékaře, jde i tak podle doktora Kysučana o velkou akci. „Trvá deset dní a účastní se jí kolem dvanácti set lidí. Mistrovství má navíc řadu významných sponzorů a partnerů včetně České lékařské komory či Fotbalové asociace ČR,“ dodává zástupce olomoucké fakultní nemocnice.

Ačkoliv fotbalový tým českých lékařů sbírá na světové scéně jednu finálovou účast za druhou, začínal v poměrně skromných podmínkách. „První nadšenci se před šesti lety sháněli vzájemně na inzerát a hned z toho bylo druhé místo. U toho jsem ještě nebyl, až u druhého stříbra o rok později v Brazílii. Kádr se postupně zkvalitnil a vznikl spolek Czech National Medical Football Team, jenž tyto aktivity zastřešuje. V současné době máme asi čtyřicítku hráčů, z nichž se vybírá kádr pro mistrovství světa,“ vysvětluje MUDr. Kysučan.

Ten vyzdvihuje především neopakovatelné zážitky, které mu účast na lékařských šampionátech přináší. „Máme skvělou partu, pořádáme soustředění a vše se promítá i do výkonů na hřišti. Je to nutné, protože ostatní mužstva postupně zkvalitňují a omlazují, takže je čím dál složitější se ve špičce udržet. Naštěstí v každém zápasu musí být ve hře vždy dva fotbalisté nad 35 a dva nad 40 let, což dává šanci i mně,“ směje se olomoucký chirurg a dodává, že jednotlivá utkání na mistrovství světa se hrají na dvakrát čtyřicet minut a střídá se nestandardně hokejovým způsobem, přičemž na soupisce má tým 25 hráčů.

Přestože největší hvězdou českého lékařského výběru je Olomoučan MUDr. Jan Vojáček, CFMP, který mimo jiné chytal nejvyšší soutěž za Sigmu Olomouc a prosadil se také ve Skotsku, ani Jiří Kysučan za sebou nemá zanedbatelnou fotbalovou kariéru. „Začínal jsem v šesti letech v Zábřehu a v dospělých jsem hrával na úrovni MSFL a divize v zábřežském klubu, v Mohelnici a Velkých Losinách. Chvíli jsem během studií byl i ve třetiligovém béčku Sigmy, ale se školou se to nedalo dost dobře skloubit. S velkým fotbalem jsem skončil v 33 letech i kvůli čtyřem plastikám vazů, od té doby už jsem hrával jen malou kopanou. Teď občas chodím trénovat a hrávat s béčkem Slavonína, abych se udržel ve formě, protože chci být lékařskému nároďáku ještě co platný. Příští rok je mistrovství světa v mexickém Cancúnu a já určitě chci být u toho,“ plánuje MUDr. Kysučan, který na hřišti zastává klíčový post středního záložníka, tedy tvůrce hry.

A zatímco s „velkou“ fotbalovou kariérou už vlastně skončil, tu lékařskou má teprve před sebou. „Vystudoval jsem na Univerzitě Palackého a po absolutoriu v roce 2001 jsem nastoupil na II. chirurgickou kliniku olomoucké fakultní nemocnice. Po čtyřech letech jsem pak přešel na I. chirurgii, kde jsem doposud. Věnuji se břišní chirurgii dospělých, ale zároveň také dětské chirurgii. Práce je hodně, protože dětští chirurgové jsme tu pouze dva. Do budoucna bych se chtěl ve svém oboru dále zdokonalovat, abych mohl pacientům poskytovat tu nejlepší péči. Velkou výzvou je pro mě pokračovat v programu, který jsme v posledních letech nastartovali, a to zavádění náročných laparoskopických výkonů u dětských pacientů do praxe,“ říká lékař, jenž je zároveň trojnásobným mistrem světa a úřadujícím vicemistrem v nejpopulárnějším sportu planety.

A Fakultní nemocnici Olomouc je ostatně věrný i na zeleném pažitu. „Vedle světového šampionátu se každoročně koná i turnaj Eurospital, jenž se hraje na malém hřišti se šesti muži v poli plus brankářem. Toho se mohou vedle lékařů účastnit také zdravotničtí pracovníci. Máme tým naší nemocnice, vloni v září se hrálo právě u nás v Olomouci a organizace byla skvělá, letos v říjnu nás čeká cesta do Portugalska. Moc mě těší, že vedle podpory rodiny a všech mých blízkých, bez nichž by to nešlo, nás velmi podporuje i vedení nemocnice v čele s panem ředitelem Havlíkem a já osobně nacházím pochopení i u přednosty kliniky pana profesora Neorala. Jim všem patří velký dík a část z dosažených sportovních úspěchů,“ uzavírá chirurg a fotbalista MUDr. Jiří Kysučan, Ph.D.