Yuliya Morozova, Ph.D.

Yuliya Morozova, Ph.D.

Narodila se v roce 1986 v Taškentu v Uzbekistánu. V roce 2002 absolvovala s vyznamenáním střední školu s chemickým zaměřením a získala kvalifikaci chemička-laborantka. V roce 2007 dokončila studia na Stomatologické fakultě Taškentské lékařské akademie, rovněž s vyznamenáním. V roce 2009 byla přijata na doktorský studijní program LF UP v Olomouci, který úspěšně absolvovala v roce 2013. Od roku 2010 pracuje jako asistent a od roku 2013 jako odborný asistent na Klinice zubního lékařství FN Olomouc. Specializuje se na konzervační zubní lékařství. Aktivně se podílí na teoretické a praktické výuce studentů zubního lékařství včetně výuky zahraničních studentů. Je autorkou a spoluautorkou řady odborných publikací a přednášek. V současné době je zařazena do habilitační přípravy.

Vyhlášené univerzitní město mladé zubní lékařce z Taškentu učarovalo

Vzdálenost bezmála pět tisíc kilometrů musí překonat zubní lékařka Yuliya Morozova, když se rozhodne navštívit svou rodinu. Žije a pracuje v České republice, ale pochází z Uzbekistánu ve Střední Asii. Mladá zubní lékařka byla před osmi lety přijata na doktorský studijní program Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a o rok později začala pracovat nejprve jako asistent a nyní už jako odborný asistent na Klinice zubního lékařství Fakultní nemocnice Olomouc. Věnuje se pacientům konzervačního oddělení a aktivně se také podílí na výuce studentů zubního lékařství a Dentistry.

V srdci Evropy a v srdci Moravy je podle svých slov šťastná a plánuje tady zůstat natrvalo. K českému jazyku měla Yuliya Morozova blízko díky tatínkovi, který jako překladatel z češtiny a do češtiny působil při českém velvyslanectví v Taškentu, hlavním městě Republiky Uzbekistán. „Nemáme v rodině žádného lékaře ani zubaře, ale náklonnost k tomuto povolání se u mě projevovala už v dětství, kdy jsem chodila s maminkou k zubaři a o všechno kolem jsem se hodně zajímala. Vystudovala jsem pak střední všeobecnou školu s chemickým zaměřením, což má nakonec k zubnímu lékařství také blízko. Váhala jsem pak mezi pediatrem a zubním lékařem, který nakonec zvítězil,“ popisuje své rozhodnutí studovat Stomatologickou fakultu Taškentské lékařské akademie, kde studia úspěšně dokončila před deseti lety.

Vždy se chtěla podívat do Evropy a po studiu přemýšlela, kde by mohla své znalosti dále rozvíjet v praxi. „Měla jsem pár známých, kteří v České republice studovali, a věděla jsem od nich, že je tady vysoká úroveň vzdělávání i dobré možnosti uplatnit se v medicíně. Česky jsem se učila sama i s tatínkovou pomocí. Roční kurz češtiny jsem pak absolvovala v Poděbradech, odkud jsem zamířila do Olomouce. Vybrala jsem si ji proto, že je to vyhlášené univerzitní město, což pro mě bylo velmi důležité. Vedle praktického zubního lékařství se totiž věnuji také vědě a výzkumu,“ vysvětluje Yuliya Morozova.

Kolegové na klinice ji podle jejích slov ihned přijali mezi sebe a kolektiv konzervačního oddělení, kde se mimo jiné věnuje diagnostice a ošetření zubního kazu a jeho následků u dospělých pacientů, je prý skvělý. „Máme tady skupinu mladých lékařů, ale i těch zkušenějších, a vycházíme spolu výborně,“ říká. Ráda se zapojuje také do preventivních akcí pro děti. „Věnuji se prevenci a děti jsou právě tou primární skupinou, kde bychom měli preventivně působit. Když se od malička naučí správně starat o své zuby, bude stav jejich chrupu lepší a třeba nebudou muset absolvovat žádné ošetření a budou stačit jen pravidelné prohlídky. Děti mám moc ráda a baví mě s nimi pracovat formou hry,“ podotýká Yuliya Morozova.

I přes veškeré preventivní programy je podle ní stále nejčastějším onemocněním tvrdých zubních tkání právě zubní kaz, jehož tvorba souvisí jak s nedostatečnou a nepravidelnou péčí o chrup, nesprávnou technikou čištění zubů, tak i se stravou. „Stravování hraje velkou roli, zejména sladká a kyselá jídla a nápoje. Z jedné strany podporují tvorbu kazu cukry, na zuby ale působí také nejrůznější kyseliny, které způsobují eroze tvrdých tkání. Důležité je čistit si zuby správnou technikou minimálně ráno i večer vždy alespoň tři až pět minut, a nezapomínat také na čištění mezizubních prostor mezizubními kartáčky nebo zubní nití,“ vysvětluje.

Ve svém volném čase se Yuliya Morozova věnuje orientálnímu tanci a se skupinou tanečnic občas i vystupuje na veřejnosti. Také ráda peče a vaří a to jak českou kuchyni, tak i podle tradičních rodinných receptů. „Rodina je daleko, ale jsem moc ráda, že dnes díky internetu a moderním počítačovým technologiím můžeme být kdykoliv v kontaktu i na tak velkou vzdálenost. Rodina mi chybí a já určitě chybím jim, ale vědí, že jsem tady spokojená. Chci v Olomouci zůstat. To město má pro mě zvláštní atmosféru a cítím se tady moc dobře,“ dodává mladá lékařka.